Książki

Piosenka Jagody

Trzytomowy cykl napisany z myślą o młodych ludziach (16+). Każdy z tomów jest osobną powieścią, ale niektóre wątki w kolejnych częściach są rozwijane i uzupełniane. Chciałam aby w tych książkach humor przeplatał się z ważnymi sprawami, takimi jak poszukiwanie swojego miejsca w życiu, poznawanie swoich korzeni i praca nad ich akceptacją oraz skomplikowane relacje międzyludzkie, będące jednocześnie źródłem wielkiej satysfakcji. „To taki życiowy film” — mówiła moja babcia, kiedy chciała wyrazić najwyższe uznanie dla filmu, który akurat obejrzała. Mam nadzieję, że książki z tej serii właśnie takie są — życiowe — trochę śmieszne i trochę poważne.

Agnieszka Sikorska-Celejewska: Jest Super. Wydawnictwo Skrzat, 2011.

Agnieszka Sikorska-Celejewska: Smak lata. Wydawnictwo Skrzat, 2012.

Agnieszka Sikorska-Celejewska: Wszystkie moje marzenia. Wydawnictwo Skrzat, 2013.

Z recenzji:

„Ogromny plus to pełnokrwiste postaci. Nie tyczy się to zresztą tylko głównych bohaterek (Jagoda — niespokojna artystyczna dusza, której wrażliwość ukryta jest za brawurowym stylem bycia, Dorotka — zdominowana przez idealną matkę, cicha i uległa, okazuje się niezwykle silna w starciu z rzeczywistością), ale również tych drugoplanowych (matka Dorotki pozująca na kobietę z klasą, zaczytana w Axelsson i Tokarczuk Matylda, której wzniosłą naturę uziemia wychowywanie rozwrzeszczanych bliźniąt, ukochana babcia Jagody). Tematyka jest bogata, opiera się o problemy, z którymi spotykają się współcześni młodzi Polacy.”

Misiak297, biblionetka.pl

„Bardzo podoba mi się stosunek autorki do młodzieży, bo coraz częściej ludzie starsi nie potrafią zrozumieć młodzieży, która chce się usamodzielnić i zacząć nowe życie z dala od rodziców. Autorka nie ukazuje takiej młodzieży jako nieudaczników, którzy nie potrafią zawalczyć o swoje marzenia, i których cała sytuacja przerasta. Wręcz przeciwnie, ona jakby pokazuje, że można zacząć dorosłe życie zgodnie ze swoimi marzeniami jeśli jest się tylko odpowiednio zdeterminowanym i odpowiedzialnym. Sądzę, że pisarka doskonale zrozumiała w czym jest problem i jak naprawdę wygląda świat nastolatka, który w jednej chwili musi nauczyć się żyć samodzielnie”.

Lily, 16 lat, Recenzje młodzieżowe

„Agnieszki powieść, chociaż opisuje współczesną młodzież, opowiada o niej pięknym polskim językiem. Książka daje odpowiedź na pytanie, jak powinniśmy konstruktywnie podchodzić do swojego życia oraz do trudnych sytuacji, które stawia przed nami los”

Małgorzata Warda, lubimyczytac.pl

„Lato w wersji książkowej Agnieszki Sikorskiej-Celejewskiej naprawdę smakuje! Od wielu już lat nie miałam okazji spać pod namiotem, ale dzięki tej książce przypomniałam sobie, jak wyglądały poranki po lodowatej nocy w śpiworze, zapach namiotów, czy śniadanie jedzone na trawie.”

Małgorzata, lubimyczytac.pl

„Powieść jest napisana w bardzo przystępny sposób. Bardzo dużą zaletą jest fakt, iż akcja odgrywa się w realiach polskich dzięki czemu jest nam bardzo bliska. Jej siła leży w tym, że autorka opisuje marzenia wielu nastolatków pragnących przeżyć takie wyprawy i festiwale na własnej skórze. Gorąco polecam wszystkim ludziom, którzy nie lubią nudy i monotonii w swoim życiu!”

Papaja, Recenzje Młodzieżowe

„Autorka stworzyła ciekawą, zabawną historię, która realistycznie odzwierciedla problemy z jakimi borykają się młodzi ludzie. Bohaterom nie sposób odmówić autentyczności; z Jagodą, główną bohaterką z łatwością identyfikować się może wiele nastolatek”

Książki do poduszki

Wakacyjny koncert

„Wakacyjny koncert” — książka o jasnej stronie dzieciństwa. Wplotłam do niej elementy, które fascynowały mnie kiedy sama byłam dzieckiem, które sprawiały, że zwyczajny świat wydawał się być pełen magii i tajemnicy: podglądanie cudzych listów i pokojów, naśladowanie starszych cioć, pomysły, które już po sekundzie zamieniały się w czyny i związane z tym poczucie, że nie ma rzeczy niemożliwych, a także wielka swoboda i sprawne wychodzenie z wszelakich opresji. To pogodna i ciepła książka o tym, że bez pomocy wielkich pieniędzy, w każdych warunkach jesteśmy w stanie stworzyć sobie świat, w którym chce się żyć.

Agnieszka Sikorska-Celejewska: Wakacyjny koncert. Akapit Press, 2011.

Z recenzji:

„Napisana w sposób prosty, przystępny i zabawny książka Wakacyjny koncert przeznaczona jest dla dzieci, które — jak wiadomo — wszędzie tam, gdzie to jest możliwe, szukają niezapomnianych przeżyć”.

Danuta Szelejewska, www.granice.pl.

„Urzekło mnie jeszcze jedno w tych opowiadaniach: zabawa językiem i słowem. Sprytnie i z humorem przemycone mądre słowa ze słowników i cytaty z książek.

Bubaluba, biblionetka.pl

„Postaci w tej powieści są przekonujące, sposób myślenia dziecka dobrze oddany, a wszystko napisane nie tylko przystępnym, ale również kunsztownym pod względem literackim językiem.

Michał Paweł Urbaniak, Literadar nr 18.